Glaustai — apie CETA, ES-Kanados laisvosios prekybos susitarimą:

CETA susitarimas būtų laikinai taikomas tol, kol Seimas ir visų kitų ES valstybių parlamentai nuspręstų dėl jo ratifikavimo arba neratifikavimo. Tai vadinama išankstiniu įsigaliojimu.

 

CETA suteiktų verslo korporacijoms ir Kanados vyriausybei galimybę daryti įtaką Europos teisės aktų ir valstybių narių įstatymų rengimo procesui.

 

CETA numatyta plėsti ES ir Kanados bendradarbiavimą biotechnologijų reguliavimo srityje. Kanada yra trečioji didžiausia pasaulyje GMO gamintoja.

 

Daugumai mažųjų ir vidutinių įmonių, ypač maisto ir žemės ūkio sektoriuje, būtų  sunku išgyventi, jei rinkos būtų atvertos užjūrio gamintojoms milžinėms. Mažosios įmonės būtų pasmerktos bankrotui.

 

Kanadoje veikia 41 tūkst. JAV antrinių bendrovių. CETA susitarimas joms suteiks teisę kelti bylas Europos valstybėms visuomet, kai nepatiks koks nors Europos Sąjungos valstybės narės įstatymas, pvz., ginantis darbuotojus, sveikatą ar aplinką.

 

Pati galimybė, kad investuotojas iškels bylą valstybei, verčia vyriausybę/valdžios institucijas atsisakyti, atidėti arba sušvelninti įstatymus, skirtus viešajam interesui ginti.

 

Teisės ekspertai abejoja, ar CETA investicijų apsaugos (arbitražo teismų) sistema suderinama su ES teise.

 

CETA susitarime nenumatyta jokių sankcijų ar bausmių verslo korporacijoms ir investuotojams dėl darbo teisės, aplinkosaugos normų, maisto saugos ir kt. taisyklių pažeidimų.

 

Bendrovė „TransCanada“ pateikė 15 milijardų dolerių ieškinį JAV mokesčių mokėtojams dėl JAV administracijos sprendimo vetuoti naftotiekio projektą. Ar ES galės įvykdyti savo įsipareigojimus pagal naująjį Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos, jei naftos ir dujų bendrovės turės galimybę naudotis tokiomis teisinėmis priemonėmis prieš vyriausybes?

 

CETA užkertamas kelias ES valstybėms narėms perimti anksčiau privatizuotas ar išnuomotas viešąsias paslaugas, tokias kaip vandens ar energijos tiekimas, ligoninės ar mokyklos.

Taip pat skaitykite:

Loading...

 Partneriai:

 Versija: